Geri git   SpeedX| Destek İletişim Forumu > Yardım Dersleri > Hosting
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda
SeoMap

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
MySQL Dumper ile Yedek Yüklemek
Konudaki Cevap Sayısı
7
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
14837

Seçenekler Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 11. September 2012, 06:29 PM
latturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
latturk 
Aktive
Seviye: []
Aktiflik: /
Güç: /
Deneyim: %
Karizma
Üye No: 3530
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puani : 10
Rep Derecesi:
latturk Seçkin bir yolda.
İletişim
Bilgi
latturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Konuları: 0
Cevap: MySQL Dumper ile Yedek Yüklemek

Çok güzel bir anlatım olmuş! Lakin 1.24 versiyonunda yükleme bilgileri değişmiş bilmeyen arkadaşlar için paylaşıyorum...

Modülü kullanırken ki dili Türkçe olarak ayarlayıp “Installation” butonuna basınız. Kurulum – Adım 1′de bazı veriler istenecektir. 4. Satırda yedek alacağınız database ismini doğru olarak yazınız. Bazı durumlarda database ismi database_database olarak kullanılıyor. Bu noktaya dikkat edin.Siz isterseniz ftp den sitenizin config.php dosyasından dbname alabilirsiniz. Aynı şekilde veritabanı kullanıcısı da bu kalıpta yazılabiliyor. Burada sadece ilk 4 satırı dolduracaksınız. Geri kalan alanları boş bırakın ve “Connect to MySQL” butonuna basın. Size bağlantının kurulup kurulamadığı hususunda bir onay mesaj gelecektir. Onay mesajını gördükten sonra “Kaydet ve Kuruluma Devam Et” butonuna tıklayıp kurulumu bitiriniz.

Ana menüye yönlenip girdiğinizde, hemen sol menüden Yedekleme‘ye tıklayın. Not ekle kısmına herhangi bir kısa açıklama yazın ve üstteki “Yeni Yedeklemeyi Başlat” butonuna tıklayın. Eğer tabloları görmek istiyorsanız Tablo Seçimi kutucuğunu işaretleyip yedeklemeyi başlatabilirsiniz.

Yedekleme işlemi bittikten sonra size sunulan .sql.gz uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirin. Ve FTP’nizde beklemekte olan aynı kök dosyayı hemen silin. Ayrıca her yedek alma işleminden sonra FTP’nizde bulunan mysqldumper klasörünün ismini karmaşık rakamlar ve harfler ile değişitiriniz. Yeni bir yedek almak istediğinizde ise klasörün ismini mysqldumper olarak yazıp yedekleme işlemini başlatabilirsiniz. Böylece FTP’nizden doğacak açıklarda yedeklerinizin internet ortamında yayılmasını engellemiş olursunuz.

Yedekleme’ye veya diğer işlemlerden herhangi birine tıkladığınızda “Access denied for user ‘root’@'localhost’ (using password: YES)” gibi bir hata mesajı alıyorsanız mysqldumperı kaldırın ve tekrar kurarken hostname kısmına mysql ip’sini yazarak devam ediniz.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)